Aiajutud

Aiajutud: Note to self..

Ise olen aianduskooli lõpetanud, aga rooside hingeelu kohta ei mäleta ma küll mitte midagi. Eile aga vanaemaga jutustades sai selgeks, et midagi peaks nagu meelde tuletama, sest kui sidusime kinni Flammentanzi uusi oksi, ütles ta, et nendelt hakkab ta järgmine aasta õitsema. Samas aga minu tundmatu roosikene õitseb vist sama aasta okstelt. Tundmatu roosike võiks vabalt olla näiteks Shocking Blue..

Queen of Sweden (põõsasroos) – istutasime üleeile potist peenrasse, niigi juba mitu nädalat oodanud. Nüüd aga lugesin, et Austini roose ei tohiks suve teises pooles istuda, sest ei jõua juurduda ja ei pruugi talve üle elada. Lisainfona veel, et sobib hekiroosiks. Kasvab ka poolvarjus ja sobib mereäärsetesse tingimustesse. Peaks korduvalt õitsema, külmakindlus kuni -30C.

Jubilé du Prince de Monaco (peenraroos) – märkamatult oli avanenud esimene õis, sest no ma ikka valin pungadega istikud,aga see on täiesti valge, üldse mitte punase servaga. Aga no ega see aasta veel korralikku ülevaadet nendest roosidest ei saagi. Vähemalt järgmise aastani ootama. Aga muidu peaks see ka olema hea külmakindlusega ja korduvõitseja.

Terracota (peenraroos) – no mitte midagi ei leia.. Ei tea, kas peaks FBs kuskil aiagrupis küsima miskit..

Aga leidsin sellise vahva (ja kasuliku) lehe nagu Calmia Istikuäri OÜ (LINK). Seal kirjutab ilusti ära kõik, kuidas/kust/millal lõigata jne. Pisikeseks meeldetuletuseks mõne sõnaga kirjutan siia ka.

LÕIKAMINE

Roose tuleb kindlasti lõigata. Nende võrsed „raugastuvad“ juba 3 aastaga.
Kevadel eemalda hukkunud või tugevasti kahjustatud oksad. Ka vanad põhioksad (kollakaspruuni koorega) kuni juurekaelani. Nõrgad ja põõsa sisse kasvavad oksad eemalda. Lõiked tee 0,5 cm kõrguselt välimise punga pealt. Pookealuse (kibuvitsa) juurevõsud rebi ära järsu tõmbega. Nende lõikamine ergutab neid vaid veel rohkem kasvama.

Roni- ja põõsasroosidel  jäta alles kõik rohelised põhioksad. Nende pruunistunud tipud lõika ära kuni esimese elujõulise pungani. Allesjäänud põhioksad võiksid olla ligikaudu ühepikkused. Iga-aastast tugevat tagasilõikust need roosid ei talu. Hiljem võid põõsast noorendada mõne põhivõrse lõikamisega 20…30 cm pikkuseks jupiks. See sunnib uusi võrseid arenema ja aitab osaliselt vältida ronirooside põhipuudust – mitte õitseda maapinna ligidal.

Rambler – roniroose hoidu alul samuti lõikamast. Hiljem annavad nad palju enam võrseid kui roniroosid ja lähevad liialt tihedaks. Nende hoolduslõikuseks tuleb I ja II aastal lõigata kõik kõrvalharud 5…7 cm pikkuseks. Hiljem eemalda mulla pinnani 1/3 vanadest võrsetest kohe peale õitsemist, samuti kärbi külgvõrseid.

Madalatel peenraroosidel jäta igale allesjäänud rohelisele põhioksale alles alt lugedes 3…5 punga. Kasvu ajal lõika välja põõsa sisse kasvavad võrsed, mis takistavad valguse ligipääsu. Õitsemise ajal lõikeõisi lõigates jäta tüükale alles 3..4 täislehte. Äraõitsenud õied eemalda esimese leheni.

Sügisel, oktoobri alguses, eemalda vaid äraõitsenud õisikud kuni esimese leheni. Pikavarrelisi lõikeõisi ära enam lõika, sest siis lähevad pungadena kaduma järgmise aasta õied. Rohtsed (pehmed) ja poolpuitunud võrsete tipud kärbi. See sunnib võrseid kasvu lõpetama ja talveks puituma.

TALVEKS ETTEVAMISTAMINE

Talvitumiseks ettevalmistamist alusta oktoobri alul. Koos rohtsete võrsete kärpimisega mulda roosipõõsad üles. Kuhik roosipõõsa juurte peal peab olema 20…30 cm kõrgune. Mulda saad tõmmata kõplaga roosipõõsaste vahelt. Kui mulda nagunii napib, siis too ülesmuldamiseks komposti, liiva, kooremultshi, saepuru või freesturvast. Igale roosipõõsale kulub ca 1 ämbritäis puistematerjali.

Pärast esimesi tõsisemaid külmasid (novembris) lõika peenrarooside võrsed sedavõrd tagasi, et kuhilatest  jääksid välja 20…30 cm jupid. Kui sul ei ole palju roose, siis lõika ära ka lehed, mis ei ole ise varisenud. Seejärel kata roosid kuuseokstega. Kui sul pole kuuseoksi võtta, siis aseta roosidele tugevast traadist või sobiva jämedusega plastiktorudest painutatud kaared ja kinnita nendele armeeritud koormakate (tavaliselt rohelist värvi). Koormakate kinnita pingutatult ja jäta otstesse väikesed tuulutusavad. Kilet ära kasuta – selle all lähevad roosid hauduma. Koormakatteid saad kasutada järgmistel aastatel uuesti.

Ronirooside katmine talveks. Roniroosid vabastatakse enne külmade saabumist tugedelt, eemaldatakse, rohtsed võrsed ja võrsetipud ning painutatakse maha. Suuremate külmadega muutuvad oksad rabedaks. Mahapainutatud okste alla panna kuuseoksi nii, et nad ei puutuks vastu maad. Edasi kaetakse nagu teisigi roose.

***

Pühapäeval (19.07.2015) koorunud kanabeebid.
Ninnunännu 2-kuused jänesed on emmel ka.
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.